Pościel bez prasowania Tak, to możliwe

ByDaniel

Pościel bez prasowania Tak, to możliwe

Czy każda pościel wymaga prasowania? Jeżeli nie przepadasz za żelazkiem, to z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że nie każda. Wybierz tkaninę z listy poniżej i zapomnij o długich godzinach twarzą w twarz z deską do prasowania.

Poliester

Jego zaletą są trwałość, odporność na rozciąganie, odkształcanie i rozdarcia, a także niska cena. Po upraniu schnie w oczach i nie wymaga prasowania. Należy jednak wspomnieć, że poliester i skóra człowieka to wyjątkowo niedobrana para. Dlaczego? Tkanina nie przepuszcza powietrza i nie odprowadza wilgoci, co dyskwalifikuje ją jako tkaninę pościelową. Zimą bywa lodowata, latem zaś dosłownie przykleja się do zlanej potem skóry. Zdecydowanie unikaj!

Bawełna

Bawełna jest włóknem pochodzenia naturalnego. Nie uczula i jest miła w dotyku. Przepuszcza powietrze i dobrze odprowadza wilgoć ze skóry. Latem chłodzi, zimą grzeje, po prostu ideał. Można ją prać w wysokich temperaturach. Prasowania nie wymagają:

Kora

Najlepsza kora powstaje z czystej bawełny poprzez tzw. gofrowanie, co nadaje jej wklęsło- wypukłą fakturę z wyglądu przypominającą gofra albo pomarszczoną korę drzewa – stąd nazwa. Prezentuje wszystkie zalety bawełny, ale w odróżnieniu od zwykłego płótna, nie wymaga prasowania. Z kory, poza pościelą, szyje się pidżamy, bieliznę i bluzki.

Satyna bawełniana

Jej cechą wyróżniającą jest specjalny rodzaj splotu nazywanego satynowym albo atłasowym, który nadaje jej cudny połysk i jedwabistą miękkość. Satyna bawełniana, podobnie jak kora, posiada wszystkie zalety naturalnego surowca. Jest droższa od zwykłej bawełny, ale jak to się mówi, coś za coś. Pościel z satyny odznacza się szykownym wyglądem i jest tak miła w dotyku, że każdy, kto w niej odpoczywał, nie szuka już innego kompletu pościelowego.

Flanela

Flanela jest bawełną z puszkiem. Jak tkaniny powyżej, demonstruje wszystkie właściwości szlachetnej bawełny. Jest doskonała na zimę, bo wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne. Poza pościelą (www.nietylkofiranki.pl) szyje się z niej ciepłe pidżamy i koszule. Komplety pościelowe z flaneli nie wymagają prasowania pod warunkiem, że po upraniu porządnie się je strzepnie i równo rozwiesi, a po wysuszeniu starannie złoży.

Jersey bawełniany

Jersey bawełniany jest dzianiną, z której szyje się miękką i cudownie otulającą we śnie pościel. Także prześcieradła z gumką, które dobrze chronią materac i nie przesuwają się pod ciężarem ciała. Jersey bawełniany może zawierać domieszkę tworzywa, byle niewielką, co w tym przypadku jest korzystne. Dodatek syntetyku zapobiega bowiem nadmiernemu rozciąganiu elastycznej z natury dzianiny. Jersey nie wymaga prasowania. A ponieważ to w mniejszym lub w większym stopniu bawełna, posiada on wszystkie poszukiwane cechy naturalnego surowca.

About the author

Daniel administrator